Sindrom međublizanačke transfuzije (TTTS) - je ozbiljna komplikacija koja se javlja pri višeplodnoj jednojajčanoj trudnoći u kojoj plodovi imaju jednu zajedničku posteljicu. Ovaj sindrom izaziva disproporciju u krvotoku blizanaca. TTTS se javlja u oko 15% svih monozigotnih (jednojajčanih) višeplodnih trudnoća.
Preuzeto sa www.fetalmed.me
Kad ste roditelji blizanaca, možete da očekujete sve, a neočekivano vam je zagarantovano. Onog momenta kada saznate da čekate blizance treba dobro da vežete svoj pojas i spremite se za ludu i brzu vožnju. U cilju međusobne pomoći i popularnog šeringa (deljenja) sa drugima opisaću neka “normalna” stanja u koja se može zapasti ukoliko odgajate blizance. Sve u nadi da će druge mame imati koristi od ovih iskustava.
Zahtevno, komplikovano, ali moguće!
Verovatno jedna od prvih stvari na koju ste pomislili, kada ste postali svesni da ćete dobiti blizance je dojenje.
Mislite da je nemoguće? Da nećete imati dovoljno mleka za obe bebe? Upornost je ključna reč.
U ovom tekstu pokušaću da vam pomognem i da vas “pripremim“ za posao koji je pred vama.
Postoji mnogo razloga zbog kojih bi bilo dobro da dojite vaše bebe. Prva je naravno zdravlje vaših beba, zdravlje majke a zatim je tu i finansijski momenat.
Odmah na startu valja reći da je spavanje problem koji pogađa sve roditelje, a naročito roditelje blizanaca. Prvih par godina života Vaše dece bićete neispavani i umorni i naviknite se na tu činjenicu. Međutim, moguće je uvesti spavanje u red. Da krenemo od početka:
Kada se beba rodi, u prvih mesec dana, spava i do 22 časa.
Vaša deca mogu spavati manje ili više od proseka. Neka deca su aktivnija, pa će spavati manje… Vrlo lako se može desiti da Vaši blizanci nemaju isti ritam spavanja (jedno dete spava više, drugo manje). U prvim danima života bebe će se buditi samo kad su gladne…
"Rođeni pre vremena"- Olivera Živaljević Ovu knjigu sam počela da pišem kada su moji prevremeno rođeni sinovi, Aleksandar i Vasilije, imali tri godine. Imala sam potrebu da im napišem jedno dugo pismo, u kojem ću im detaljno objasniti šta im se na početku njihovog života dogodilo. Mislim da to treba da znaju, jer treba znati svoju prošlost ali, još više, jer iz te prošlosti mogu da pronađu snagu za budućnost. Naime, ako im se u životu dogodi da pred nekim problemom posustanu, volela bih da se sete svog početka i shvate da ne postoji ništa što je za njih nemoguće. A onda je pismo postalo knjiga, jer je čovek bez kog čitavu tu agoniju ne bih ni mogla da preživim - moj suprug, predložio da je objavimo. Ta je knjiga tako prerasla u neku vrstu izjave zahvalnosti svim ljudima koji su bili uz nas. Našoj porodici, prijateljima, ali i lekarima i medicinskim sestrama koji su nam, znali oni to ili ne, postali prijatelji i porodica.
Najveća dobit od cele priče o tri tipa temperamenta deteta je informacija da je prirodno da se dete od rođenja ponaša na određen način bez obzira na okolnosti i ponašanje roditelja. To govori da su neke tendencije u ponašanju urođene, a ne rezultat loših vaspitnih postupaka roditelja ili ličnosti deteta. Ukoliko dobro upoznaju i shvate temperament svog deteta roditelji prestaju da se bore protiv takvog načina reagovanja već ga prihvataju i rade u okviru detetove jedinstvene ličnosti i njegovog načina reagovanja, što će svakako dati dobre rezultate. A najbolji mogući rezultat je optimalan razvoj deteta. Zadovoljstvo roditelja se tada stalno uvećava, jer on vidi da mu dete lepo napreduje. Izmena temperamenta kod dece nije moguća, ali se saradnjom sa detetom mogu izgraditi dobri, konstruktivni načini reagovanja na ljude, situacije i ostale stvari koje nas okružuju.
Za članove Udruženja blizanaca i trojki Srbije obezbedili smo brojne pogodnosti. Listu popusta možete pogledati ovde.
Ukoliko imate blizanace ili trojke, očekujete ih ili ste i sami deo "tima", pridružite nam se! Popunite formular i postanite član Udruženja blizanaca i trojki Srbije.
Udruženje blizanaca i trojki Srbije je neprofitno udruženje građana osnovano u Novom Sadu sa ciljem da okupi što veći broj roditelja, ali i samih blizanaca i trojki (i drugih multiplo rođenih) radi poboljšanja kvaliteta života, kako roditelja, dece, tako i trudnica koje nose multiple trudnoće.
Kako dočekati Novu godinu i Božić ako imate blizance
Kratka priča o zabrinutim blizancima
„Blizanci Petar i Goran su zabrinuti. Oni toliko mnogo liče da ih u školi mešaju drugari, nekada i učiteljica, a ranije i vaspitačica! Pa za ime sveta čak im i baka nekad pogreši ime! A dolazi novogodišnja noć u kojoj treba da dođe Deda Mraz i da im ostavi poklone. Šta ako napiše na Petrov poklon „Goran“ ili na Goranov poklon „Petar“! Celo otvaranje i iznenađivanje poklonima bilo bi upropašteno za ovu godinu! To se ne sme dozvoliti.“
Pročitajte ovu priču sa vašim blizancima i pitajte ih kako da Petar i Goran reše ovaj novogodišnji problem! Ako se ne dosete ničeg zanimljivog recite im da su Petar i Goran rešili to ovako: pošto je Petar dobio medalju na gimnastici on će o jelku okačiti sa leve strane tu medalju a Goran, on dobro vozi rolere pa će ih staviti na desnu stranu ispod jelke. Pošto Deda Mraz cele godine prati svu decu on zna šta Goran i Petar vole da rade i u čemu su dobri, pa neće pogrešiti i staviće pokolne baš na pravo mesto!
Kratka priča o gladnom Deda Mrazu
„Srela sam letos Deda Mraza, istog onog koji je u novogodišnjoj noći ceeelu noć delio deci pokolne po ceeelom svetu i on mi se malo požalio. Kaže da se retko ko seti da ostavi kolače kod jelke ili bar slane kiflice, a za irvase par šargarepa. Sve bi to bilo još mnogo bolje da ima i jedna veća šolja toplog mleka. Moram reći da sam ga razumela. I ja volim da pojedem kolače kad vredno radim po hladnoći. Zato sam odlučila da ove godine napravim kolačiće i nabavim dve tri šargarepe za irvase. Kolače da ostavim u kuhinji sa šoljom mleka a šargarepe da stavim ispred vrata da ih irvasi lako nađu!“
Pročitajte ovu priču deci a onda ih pozovite da napravite kolače za Deda Mraza. Napravite kolače po receptu za bilo koji keks i iskoristite modle sa jelkom, zvezdama ili neke slične. Kada dođe novogodišnja noć postavite sve na svoje mesto ali ne zaboravite da ujutru sklonite šargarepe jer su ih irvasi pojeli, ostavite mrvice od kolača i malo mleka na dnu šolje da se vidi da se Deda Mraz poslužio. Ovo će doprineti tome da vaša priča o Deda Mrazu bude ubedljiva.
Na ovom sajtu nalazi se lep recept za kolače koji mogu da se posluže umornom i gladnom Deda Mrazu.
Ako želite da budete baš uverljivi ostavite trag Deda Mrazovih cipela! Za ovu magiju potrebna vam je soda bikarbona, srebrne sitne šljokice i dublji pleh da to sipate u njega. Zatim vam je potrebna jedna špric boca i čizme većeg broja – najbolje sa šarama na đonu. Procedura je sledeća: poešate u dubljoj tacni sodu i šljokice, poprskate đon ciele ili čize vodom i utisnete je u svetlucavo belu smesu. Zatim rukom stavljate jednu pa drugu cipelu praveći korake po sobi. Najbolje je da idu od ulaznih vrata, do kuhinje i nazad, sa osvrtom na jalku u kući! Deca neće moći da veruju, da su prespavali dolazak ovog važnog gosta. Ako snega nema na ulicama, recite da mu je ostao na čizmama još onaj sa Severnog pola.
Detalje proverite na sledećem ovde.
Pravo pismo od Deda Mraza
Uobičajeno je da deca pišu Deda Mrazu i da traže od njega poklone ali veliko je zadovoljstvo deteta kad dobije pismo koje je sam Deda Mraz napisao i to baš njemu! Ovo pismo možete im par dana pre Novegodine ostaviti na njihov sto ili mesto gde se igraju da ga oni sami nađu. Onda se silno iznenadite odkuda to pismo tu i pročitajte tekst pisma sa njima. Ovakav potez doprineće da uzbuđenje zbog dolaska Nove godine/Božića poraste do neslućenih razmera!
Zajednički ukrasi i čestitke
Vreme praznika je vreme kada se sećamo dragih nam osoba i ako nisu u našoj blizini želimo im sreću putem poruka. Danas preovlađuju četitke putem email-a, sms-a, fejsbuka i ostalih načina koje uključuju računar. Jedna od novogodišnje – božićnih zabava može da bude zajedničko pisanje i pravljenje čestitki od papira. Prvo zajedno sa decom napravite spisak onih kojima će čestitke biti poslate a zatim napravite čestike i napišite zejedničke poruke. Na čestitke možete da ostavite otiske šaka blizanaca ili da zalepite njihove slike.
Na sajtu Krokotak ima fantastičan ram u koji se stavlja fotografija deteta, u slučaju blizanaca na mesto fotografije jednog deteta išla bi zajednička fotografija blizanaca.
Jedan od zanimljivih načina da obradujemo naše bližnje ili napravimo suvenir za našu porodicu je da napravimo ukras za jelku sa fotografijom blizanaca. Postupak je veoma jednostavan. Školsku glinu rastanjimo i isečemo krug od oko 5 sm prečnika. Kada se krug osuši možemo odštampati fotografiju u boji ili crno – belu i zlepiti dekupaž ili drugim lepkom za osušenu glinu. Kada se lepak osuši trebalo bi izlakirati ukras ili lakom u spreju ili providnim lakom za nokte. U svakom slučaju ukras je originalna uspomena to kako smo izgledali ove Nove godine!
Nikoleta Njegovan dipl. psiholog
Vesna i Petar Ševo, roditelji dvoipomesečnih trojki, žive u Gornjoj Rogatici kod Bačke Topole. Zavejani su od četvrtka. Obe seoske prodavnice ostale su bez osnovnih namirnica. Do sela se ne može prići i iz njega se ne može izaći.
Kako navodi Vesna za hranu su se ovih dana snalazili, hleb se mesio, vode je bilo u zalihama, jaja i mleka srećom ima, ali nastao je problem kada je bebama ponestalo je hrane koju koriste uz majčino mleko. Jasna, Mladen i Damjan rođeni su u 32 nedelji trudnoće sa samo 1500 grama. Sada imaju skoro 5 kg i koriste specijalnu hranu za prevremeno rođene bebe. Mama Vesna kaže da do te dohrana inače teško dolaze. Nema je u svim apotekama, pa moraju da je poručuju. Do sad su je kupovali u Somboru, Beogradu, Novom Sadu. Međutim, zalihe su se potrošile, a putevi se nisu raščistili. Oni su blokirani nanosima snega visokim i do 4 m i nikakva kurirska služba do njih ne može da se probije.
Zato su se zabrinuti roditelji obratili vatrogascu Mirku Mirkoviću iz Bačke Topole i zatražili pomoć! Uz saglasnost komandira Bojana Vrkiću dogoverena je akcija. Usled ne baš tako srećnih okolnosti ,vatrogasci Darko Živčić i Milorad Gavrilović iz Valjeva našli su se na pravom mestu u pravo vreme. Oni su pomagali u spasavanju zavejanih ljudi kod Zrenjanina, Feketića, Bačkoj Topoli i ka Subotici. I nakon pet dana rada na terenu i umora, nisu odbili da pomognu i ovoj porodici i svojim motornim sankama odnesu bebama hranu! Ovi humani i požrtvovani ljudi učinili su da mali heroji budu obezbeđeni, a njihovi roditelji bezbrižni.
Autor: Tamara Dragić
S ponosom Vas obaveštavamo da je humanitarna akcija nazvana „ Za korak lak“ prošla uspešno!
Udruženje blizanaca i trojki Srbije organizovalo je humanitarno druženje u novosadskom Obrazovnom klubu, a prihod od ulaznica namenjen je našoj članici. Ana Pavlović ima tri i po godine i treblo bi da otputuje u Rusiju na operaciju potkolenice i ugradnju Ilizarovog aparata (zbog urođenog nedostatka kosti). Ovo je samo jedna u nizu operacija, koja joj omogućava da se pravilno razvija i funkcioniše.
Uspeli smo uz 72 drugara da prikupimo 25 ooo dinara i zahvaljujemo se svima koji su bili i podržali našu akciju kao i onima koju su novac uplatili na njen račun. Posebnu zahvalnost dugujemo O klubu, Master dens studiju Vili Četkici i Mađioničaru Volaru.
Iako je za nas akcija bila veoma uspešna, na žalost tu nije kraj. Potrebno je skupiti još 5000 evra za sve troškove prevoza, operacije i rehabilitacije. Zato ukoliko ste u mogućnosti uključite se. Novac možete uplatiti na žiro račun Raiffeisen banke:
265-0000004018547-11
UDRUŽENJE BLIZANACA
I TROJKI SRBIJE
Doža Đerđa 46
21000 Novi Sad
Poštovani gospodine predsedniče Republike,
gospodine predsedniče Vlade,
gospodine prvi potpredsedniče Vlade,
gospodine potpredsedniče Vlade i ministre rada, zapošljavanja i socijalne politike,
poštovana gospođo ministarko zdravlja,
poštovana gospođo državni sekretare,
Molimo Vas da po ubrzanom postupku uzmete u razmatranje slučaj mnogih roditelja blizanaca i trojki koji bi zbog nedovoljno precizne odluke zakonodavca mogli ostati diskriminisani članom 56b Zakona o porezu na dodatu vrednost, a koji reguliše Refundaciju PDV za kupovinu hrane i opreme za bebe.
Zakonodavac ovde uopšte nije uzeo u obzir jednu posebnu grupu dece i roditelja koji se nalaze u venredno težoj materijalnoj situaciji i umesto da dobiju još povoljniji status, kao što je to prihvaćeno u dosadašnjem zakonodavstvu Republike Srbije, naročito kada su u pitanju socijalni položaj i posebnosti porodica sa blizancima i uopšte decom višeplodnih trudnoća, oni ovom odlukom bivaju potpuno zanemareni i sasvim van vidokruga svoje države.
Smatramo da se diskriminacija manifestuje jednobraznim definisanjem visine mesečnih primanja od 80.000 dinara kao praga iznad koga roditelji ne mogu ostvariti povraćaj PDV. Želimo takođe da Vas obavestimo da je veliki broj naših članova, ali i naročito veliki broj roditelja koji nisu u Udruženju blizanaca i trojki Srbije, pogođen ovako uskim pogledom na pomoć onima koji pomažu povećanje nataliteta u našoj zemlji. Uzmite samo u obzir porodice koje žive kao podstanari, roditelje čija primanja su tek nešto preko propisanih 80.000 dinara, a koji su blagosloveni da imaju blizance, trojke ili čak četvorke. To su pravi roditelji heroji , kao i svi drugi koji odgajaju decu u socijalno težim uslovima od prosečnih. Oni naročito u prve dve godine (kojima se bavi zakonodavac) imaju znatno veće troškove i potrebe čak i od porodica koje mogu imati troje i više dece rođene sukcesivno. Zbog svega navedenog, čak i ne ulazeći u to koliko su po pravilu deca rođena iz višeplodnih trudnoća češće prevremeno rođena, pa samim tim, a i zbog mnogih drugih faktora, podložnija mnogim bolestima i inače teškoćama u razvoju, smatramo da je zakonodavac morao uzeti u obzir slučajeve višeplodnih trudnoća i predvideti posebne uslove za roditelje blizanaca, trojki i četvorki.
Takođe, svesni smo činjenice da je život uvek maštovitiji i stvara teško predvidive situacije, pa tako posao zakonodavca čini težim, ali mislimo da je ovo jedno od pitanja na kojima država Srbija može da pokaže agilnost, efikasnost i fleksibilnost u radu, spremnost da brzo odreaguje u interesu svoje budućnosti i svojih najmlađih građana i što pre ispravi ovaj očigledan previd i diskriminaciju jedne od najranjivijih grupa svog stanovništva. Evo neka to bude jedan od testova koji će građanima Srbije pokazati da smo zaista zreli kao država i da zaslužujemo status moderne i efikasne evropske države 21. veka.
U nadi da ćete učiniti svoj deo posla i, ne gledajući norme ove države kao na opravdanje da se nešto ne učini, već kao na okvir koji daje mogućnost da se nešto reši i ispravi jedno nepravedno rešenje pre nego što proizvede nepovratne posledice, razmisliti o rešenju ovog problema i delovati brzo i efikasno, zahvaljujemo Vam se na vremenu i trudu zbog koga su Vam građani i ukazali poverenje.
U Novom Sadu
27. juna 2013. godine
S poštovanjem,
članovi Udruženja blizanaca i trojki Srbije
„Kako sam gajio blizance“ Vanja Bulić
„Danas sam siguran da sam najsrećniji čovek na svetu zato što sam pored jednog deteta dobio i blizance” kaže Vanja Bulić , poznati novinar i otac, sada već odraslih blizanaca. ”A da nije reč o slučajnosti, govori sledeća priča: Supruga i ja smo se dogovorili da imamo troje dece, svake četvrte godine po jedno. Četiri godine pošto smo dobili Dušana, Sladjana je ostala u drugom stanju, ali je u četvrtom mesecu izgubila dete. Čekali smo četiri godine da ponovo bude trudna. I to se dogodilo, pa smo dobili blizance na isti dan kada je izgubila dete - 8. decembra 1984. godine”. Njegovi blizanci, Ivan i Ognjen, danas su vrhunski sportisti, odbojkaši, a završili su studije koje im omogućavaju da budu treneri. ”Kada su bili mali, vodio sam ih na treninge da bih ih malo primirio, a ispalo je da im je to danas i posao i zadovoljstvo”. Kada bi trebalo nekome da poželim nešto lepo, to bi prvo bila želja da dobije blizance! Ali, to je tek početak sreće!”
Šta je Vanja sve doživljavao gajeći blizance opisao je u dve knjige “Kako sam gajio blizance” i “Drugo stanje”. Kako Bulić objašnjava, naslov prve knjige je marketinški trik jer su, kako kaže u njegovoj kao i u većini porodica, gazde supruge.
Knjiga “Kako sam gajio blizance” kroz dvadeset priča prikazuje život petočlane porodice, njihove avanture s blizancima, “muke” kroz koje prolaze njihovi akteri i sve to autor donosi na dopadljiv i duhovit način. U Vanjinim pričama pronaćiće se svi koji su imali prilike da odgajaju blizance, ali i oni koji su sve to gledali sa strane.
Opširnije: Predstavljamo vam knjigu…Ako imate blizance od 0 do 20 godina ili ih očekujete, i imate milion pitanja u vezi sa njihovim odgajanjem, ova knjiga je definitivno za vas. Autorka koja je i sama bliznakinja, ali i majka blizanaca iznosi svoje iskustvo, kao i iskustvo roditelja s kojima je radila. Kao pshoterapeut, stručnjak za blizanačka pitanja, Džoun kroz sedam poglavlja obuhvata sve probleme i dileme sa kojima se suočava svaki roditelj dvojki. Ovu knjigu ćete pročitati jednom, ali ćete se na nju vraćati nekoliko puta ponavljajući poglavlja koja će vam u tom trenutku biti aktuelna: Priprema za dolazak beba, najranije detinjstvo, predškolsko doba, deca osnovci, tinejdžeri... Knjiga vam pruža razvojni pregled i nusi sveobuhvatni pristup onome što je blizancima potrebno kako bi izrasli u zdrave pojedince.